#59 Penktadienio ekspreso su Modestu Kurausku

Keletas žodžių apie save?

modestasNFQ Technologies, UX analitikas

LinkedIn: Modestas Kurauskas
Facebok: Modestas Kurauskas
El. paštas: modestas.kurauskas@gmail.com

Ex naudotojo sąsajos inžinierius, dirbantis NFQ Technologies kaip UX analitikas ir lektorius NFQ akademijoje. Naktimis sapnuojantis prototipavimo įrankius, patogias bei efektyvias naudotojo sąsajas, o laisvalaikiu – maniakas… Neee, nesutiksite manęs parkelyje su lietpalčiu. Maniakas kiek kitaip. Dažnas kino lankytojas, kuriam traileriai ir reklamos galėtų būti keičiami kiekvieną savaitę.

Taip, aš Modestas ir aš… Kažkam darboholikas, o sau pačiam – tiesiog dirbu darbą, kuris man patinka ir neskaičiuoju laiko. Juk kaip sakoma: „Laimingi laiko neskaičiuoja“. Kita vertus, vienas kolega buvo mane endorse’inęs kaip grumpy cat. Pats savęs tokiu nelaikau, bet kur po to dingo minėtasis kolega – niekas nežino [juokas].

Arba kitaip: tas neapsakomas idealizmas kai paties atliktas darbas niekada nebus geras ir daugumai atrodys, kad su tavimi kažkas negerai, ir kaip toje reklamoje: „Užkąsk Snickers. Geriau?“.

Kaip viskas prasidėjo?

Viskas prasidėjo dar mokyklos laikais, kai eidavau pas kaimynę skolintis interneto. Kadangi kompiuterinių žaidimų nei dabar, nei anksčiau nesupratau, todėl laiką leisdavau ieškodamas būdų ką naudingo nuveikti naudojantis internetu kartu su įvairiomis grafikos redagavimo programomis. Bandymai photoshope žaistis su nuotraukų redagavimu ir šio įrankio pažinimu peraugo į bandymus lipdyti kažką panašaus į web dizainą.

Tuo metu kai vieni IRC ieškodavo panų, kiti – konsultuodavosi ir prašydavo kritikos apie pirmuosius blynus (jeigu nesuklysiu su pavadinimu) lietuviškame #webdesign kanale.

Toliau – senasis Macromedia Dreamweaver ir stiliaus bei HTML stumdymas tiesiog WYSIWYG principu. Pirmieji bandymai iš to užsidirbti pietums ir „legalus“ darbas (kabutėse, nes, pasirodo, kad ne toks ir legalus: įmonės vadovas tais legalumo klausimais kažką darė ne pagal įstatymus).

Po mokyklos baigimo – studijos, kurios visiškai nesusijusios su IT, web dizainerio darbas ir freelance. Tais laikais reikėdavo iš savo kurtų interneto projektų dizainų pačiam paruošti HTML/CSS ir atiduoti programuotojams. Prisipažinsiu, tuo metu pačiam buvo keista, kaip tai pavykdavo atlikti. Nors dabar atrodo natūralu: kai žinai, kad, tai ką pats sukūrei, turėsi paruošti tolimesniems darbams, stengiesi ir dizainą kurti kuo lengviau sukarpomą.

Rimtesni reikalai prasidėjo, kai, visiškai „iš oro“, išsiunčiau užklausimą dėl naudotojo sąsajos programuotojo pozicijos į vieną įmonę. Pats netikėjau, tačiau po testinės užduoties atlikimo gavau pasiūlymą toje įmonėje dirbti.

Vėliau – keletas skirtingų darboviečių frontenderio pozicijoje ir galiausiai dabartinė stotelė.

Po tam tikro laiko dirbant su naudotojo sąsajos programavimu norėjosi iššūkių, tiesiog pasidarė pernelyg nuobodu, nes negalėjau išmatuoti pridetinės vertės verslui ir verslo klientams/naudotojams.

Gilintis ir įsigilinti į naudotojų poreikius, verslą ir spręsti šių dvejų pusių problemas pasirodė žymiai įdomiau. Be to, galiu matyti kiek atlikti ar pasiūlyti sprendimai turėjo įtakos ir kiek atnešė naudos. Šiam momentui nesugalvoju didesnio motyvatoriaus tobulėti ir siekti dar geresnių rezultatų.

Iš tikrųjų džiaugiuosi, kad geri ir didelę patirtį sukaupę kolegos tinkamu metu užvedė ant kelio, pasitikėjo ir padėjo žengti kiek kitokia, bet man asmeniškai dinamiškėsne kryptimi.

Galu gale, viskas, ką teko darbinėje veikloje išbandyti iki šiol: dizainas, HTML/CSS/JS žinios, taip pat patirtys iš projektų vadovų ir iš klientų, labai padeda.

Prie ko šiuo metu dirbi?

Šiuo metu dirbu prie sudėtingos B2B sistemos. Kartu su kolegų komanda analizuojame konkretaus verslo procesus bei naudotojų poreikius ir projektuojame naudotojo sąsają. Apie tai šiuo atveju būsiu konfidencialiai paslaptingas.

Laisvu nuo darbo metu konsultuoju keletą įmonių UX klausimais. Ne tik mokausi pats, bet ir stengiuosi prisidėti prie lietuviško verslo edukavimo, jog tai ką daro UI/UX dizaineriai nėra vien skambūs žodžiai, o įvairiapusę naudą suteikianti ir verslui reikalinga dalis.

Ir kaip šiais laikais populiaru – startuoliai. Na, nors nušaukit, bet būsiu konservatoriškas: nelimpa nei „startup“, nei startuolis. Kartu su draugais kuriame statistikos/reitingavimo įrankį sportui. Tuo pat metu su kolegomis laisvais vakarais kuriame sistemą, kuri bus skirta programuotojams ir B2B segmentui. Šiuose dviejuose projektuose prisidedu prie UX/UI dalies. Prižadu apie kurį nors pirmiausiai startavusį pasigirti.

0

Juk tik tas kas nebando, nesufail’ina. Ir taip, jau teko fail’inti, tad kartais pagalvoju gal praverstų studijos, kurioje nors lietuviškoje įstaigoje „antreprenerystės“ meno (juokauju).

Kokia yra brangiausiai išmokta pamoka?

Kiekviena išmokstama pamoka darbo atžvilgių man yra brangi. Iš kiekvienos pamokos daugiau ar mažiau pavyksta išmokti, pasiimti, o taip pat ir panaudoti. Skamba kaip iš kokios motyvacinės knygos, bet kažko ypatingai išskirti negaliu. Nors…

Teisingų klausimų uždavimas ir konkstruktyvi kritika tik žinant konkretaus sprendimo priežastis. Iš tų visų pamokų sugalvojau sau vieną taisyklę, kurią taikau: grožis – subjektyvi sąvoka. Nėra „gražu“ ar „negražu“, yra tik „veikia“ ar ne. Sakydamas „veikia“, turiu omeny ar projektas/produktas tenkina verslo ir naudototojų poreikius.

Aišku, kai pradedu aplinkoje ieškoti ne user-friendly sprendimų ir galvoti kaip juos pagerinti, tai jau galima būtų laikyti savotiška darbine liga.

Ką palinkėtum kolegoms?

Analizuokit, eksperimentuokit, testuokit ir visą tai nuolat kartokit.

Net jeigu ir klientams atrodys, jog šakėmis piešiate ant vandens, tegul tas vanduo virsta kokybišku vynu…

Ir… Darbais, ne žodžiais mes tėvynę mylim.

Ačiū ir sėkmės ne gražinant, bet tobulinant ir darant internetą draugiškesniu bei naudingesniu visoms juo besinaudojančioms pusėms.