#10 Penktadienio ekspreso su Pauliumi Papreckiu

Keletas žodžių apie save?

PauliusPriceOn, naudotojų patyrimo ir naudotojo sąsajų dizainas
Kontaktai: paulius.papreckis@gmail.com / +370 673 58592
Portfolio: 16div.com/
Behance: PauliusP
Dribbble: PauliusP
Twitter: @PauliusP
Linkedin: linkedin.com/in/pauliuspapreckis
Facebook: paulius.papreckis

Save pristatinėju kaip naudotojo sąsajų (angl. user interface) dizaineris, kuris didelį dėmesį skiria naudotojų patyrimo (angl. user experience) gerinimui, todėl  „grožio“  argumento aukščiau už funkcionalumą niekada neiškeliu. Nuo pirmųjų žingsnių šioje profesijoje supratau, kad reikia fokusuotis ir gilintis į vieną sritį, o ne daryti viską iš eilės, todėl daugiausiai dirbu tik su interneto svetainėmis ir mobiliomis (iOS ir Android platformų) programėlemis. Suprantu, kad reikia turėti bent elementarų technologinį žinių bagažą norint žinoti kas, kaip ir su kuo valgoma, kad galėčiau taisyklingai paruošti bei sukarpyti iškeptus dizainus. Skirtingai negu dauguma kolegų dizainerių – niekada nesiekiau profesinio išsilavinimo kas susiję su dizainu, nes, mano nuomone, nei kolegijos, nei universitetai dar nėra pasiruošę suteikti reikiamų žinių tokioje naujoje doktrinoje, ko negalėtum išmokti savarankiškai ir sunkiai dirbdamas. Tegu nesupyksta visi buvę ar esami studentai, bet manau, žmogui siekiančiam karjeros UI/UX (red. UI – naudotojo sąsaja, UX – naudotojų patyrimas) srityje, dažnu atveju studijos padaro daugiau žalos negu naudos, nes čia galioja visiškai kitos taisyklės, o menine saviraiška reikėtų patenkinti asmeniniuose arba eksperimentiniuose projektuose. Jeigu reikėtų laiką atsukti atgal, tai studijuoti ir pagerinti savo žinias svarstyčiau nebent tokias vietas kaip HyperIsland, kur universitetas yra pasiruošęs priimti inovacijas.

Paulius

Kaip viskas prasidėjo?

Dar gūdžiais, jeigu neklystu, 2001 m. buvau gana dažnas svetys pas savo giminaičius gyvenančius netoliese, kurie jau tuo metu turėjo interneto ryšį, apie kurį galėjau tik svajoti. Ir kartą pamačiau pusbrolį dirbantį su Microsoft FrontPage programa, kuri man tuo metu padarė tokį įspūdį, nemeluosiu, buvo kažkas tokio wow, kad per kelias minutes gali padaryti savo interneto svetainę ir kaip šiandien atsimenu – bendromis pastangomis sukūrėme maletų (apie tokio juokingo tipažo žmonių šukuosenas dažniausiai sutinkamas pas „fūristus“) galeriją. Tai mane užkabino iki tokio lygio, kad neturėdamas interneto namuose – aš pradėjau kurti įvairias svetaines, o naktimis prisijungęs per mamos telefono GPRS sėdėdavau IRC. Viskas gal ir būtų pasibagę tik lengvu pasižaidimu, bet po kokių gerų dviejų metų atradau IRC kanalą – #webdesign, kurį galėčiau drąsiai pavadinti puikiu dizainerių bendruomenės pavyzdžiu – atsirado pirmieji kontaktai su kuriais iki šiol yra dirbama arba palaikomas ryšys, atsirado pirmieji klientai ir viskas taip išsisuko, kad galėdavau praleisti neramius savaitgalius be tėvų paramos. Baigęs mokyklą išvažiavau studijuoti į Londoną, todėl reikėjo susirasti darbą pragyvenimui – susikūriau savo naująją portfolio svetainę ir išsiuntinėjau CV. Po kelių darbo pokalbių supratau, kad čia visai rimtai į mane žiūrima, nors visiems mano amžius kėlė didelių abejonių ir kiekvieną kartą reikėjo įrodinėti savo gabumus, kol pagaliau viena interneto sprendimų agentūra užsikabino ir pasiūlė atlikti testinę užduotį  – kurią sėkmingai pavyko įgyvendinti  ir įsidarbinti prestižinėje Londono vietoje. Vėliau paaiškėjo, kad jie kaip tik tuo metu įkūrinėjo savo startup (nors tuo metu tokio žodžio net nebuvau girdėjęs) ir pasiūlė prisijungti prie stiprios komandos, kuriai pavyko viską įgyvendinti ir pritraukti tokius klientus kaip BBC, CNN, Cadbury ir kt. žymius brandus. Tai tapo man savotišku tramplinu į tolimesnę karjerą.

Prie ko šiuo metu dirbi?

Šiuo metu dirbu kaip dizaino vadovas prie naujausios PriceOn versijos – mobilių aplikacijų tiek iOS, tiek Android platformoms ir iš pagrindų atnaujinu prisitaikančio dizaino (angl. responsive design) interneto svetainę. Paskutiniu metu vis dažniau tenka konsultuoti įvairius projektus UI/UX klausimais, bei visada turiu pastovių klientų ratą, kuriems patinka dirbti su manimi, o man su jais, nes turiu didesnę kūrybinę laisvę, todėl visiškai freelancer duonos atsisakyti neketinu.

PriceOn, App

 

Prieš kelis mėnesius paleidau naują portfolio svetainę – 16DIV.com, su kuria pavyko laimėti šių metų Login statulėlę už geriausią portfolio. Viso šito nebūtų pavykę padaryti be programuotojo kolegos Kęstučio Grambos pagalbos, kurį rekomenduoju visiems dizaineriams norintiems kokybiško front-end kodo.

16div portfolio

Jeigu kam įdomu – naujausius darbus stengiuosi publikuoti savo Behance / Dribbble profiliuose.

Kokia yra brangiausiai išmokta pamoka?

Kaip jau minėjau viršuje – fokusas ir dar kartą fokusas, kad ir ką bedarytum. Reikia atrasti kas tave labiausiai kabina, išsikelti galutinį tikslą, kurį norėtum pasiekti ir gilintis būtent į tas priemones, kurių reikia tam galutiniam tikslui pasiekti. Jeigu kalbant konkrečiau, tai dirbdamas prie įvairių projektų tendencingai pastebėjau klaidas, kurias turbūt daro visi – per didelė darbų apimtis nuo pat pradžių, įvairių funkcijų gausa ir noras padaryti viską teisingai iš pirmo karto, kas yra tiesiog neįmanoma. Pirmiausią darbus reikėtų išskaidyti į etapus ir nebijoti kuo greičiau paleisti, kad ir ne 100 proc. veikianti produktą ir testuoti su realiais naudotojais, iš kurių gausi grįžtamąjį ryšį, o iš analitinių įrankių duomenų ir A/B testų pagalba galėsi matyti kas veikia, o ką reikėtų taisyti arba išvis atsisakyti. Svarbiausia yra užsikabinti bent ant vienos funkcijos (angl. single-purpose), kurią naudotojai daugiausiai naudoja ir mato joje akivaizdžią naudą – tada tereikia išlaikyti fokusą ir tobulinti būtent šitą aspektą. Ir tai šiuo metu yra akivaizdžiai pastebima tendencija – ypatingai mob. aplikacijose, pavyzdžiui Facebook Messenger atskyrimas nuo pačio Facebook ir būtent gerėjant linkinimui tarp skirtingų aplikacijų, taip vadinamų vieno-tikslo aplikacijų dar turėtų tendencingai didėti.

Ką palinkėtum kolegoms?

Kolegoms – daugiau bendravimo ir bendradarbiavimo tarpusavyje, esame maža šalis ir po vieną pasaulio nenuversim, o susikooperavę galėtume pasiekti daug daugiau. Tokie projektai kaip interakcijos.lt ženkliai prisideda prie tokios bendruomenės kūrimo. Ačiū.