#18 Penktadienio ekspreso su Viktorija Trubačiūte

Keletas žodžių apie save?

viktorijaMisys, naudotojų patyrimo dizainerė

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/zezere
Asmeninė svetainė: http://zezere.lt/
Google Plius: +ViktorijaTrubaciute
Tinklaraštis: http://zezere.wordpress.com/

Pagal specialybę esu „UX Designer“, bet turiu siauresnę nišą – specializuojuosi duomenų vizualizavime.

Savo CV paprastai rašau, kad mano misija yra paprastai paaiškinti sudėtingą informaciją. Artimesniems žmonėms prisipažįstu, kad domina „prarajos“, pavyzdžiui, prarajos tarp to, ko norime pasiekti ir kas iš to gaunasi, prarajos tarp dalykų (dėl to traukia tarpdisciplininiai dalykai), ir ypač – praraja tarp realybės ir to, kaip mes tą realybę suvokiame. Naudotojo sąsajų patogumas, duomenų vizualizavimas ir viskas kuo domiuosi – tai mano bandymai tas prarajas suprasti ir, kiek galiu, jas uždengti.

Kaip viskas prasidėjo?

Susidomėjimas naudotojo sąsajų tinkamumu (angl. usablity) prasidėjo Danijoje, kur studijavau 2001/2002 metais pagal Erasmus programą. Danijoje naudotojo sąsajų tinkamumas buvo natūrali programų sistemų inžinerijos dalis. Lietuvoje tuo metu šita sritis neegzistavo. Interfeisų patogumas niekam nerūpėjo, nei mano tuometiniam darbdaviui, nei mano universitetui. Taigi, pamačiau prarają, ir apsisprendžiau dėl savo karjeros krypties.

Antra mano karjeros dalis – specializavimasis duomenų vizualizavime – prasidėjo daugmaž nuo kriminologų konferencijos Vilniuje, kur aš dirbau savanore. Prižiūrėdama konferencijų sales, prisižiūrėjau daug labai įdomios informacijos ir statistikos, pateiktos neaiškiai, nepakankamai vizualiai. Praraja!

Žemiau vienas iš mano bandymų dengti prarają tarp naudingos informacijos ir Lietuvos gyventojų (spauskite paveiksliuką).

mb-mokesciai-baneris

Prie ko šiuo metu dirbi?

Šiuo metu dirbu Londone, programinę įrangą bankams kuriančioje įmonėje Misys. Įmonė milžiniška, 4000 darbuotojų po visą pasaulį. Mūsų komandoje, be manęs, yra dar šeši naudotojo sąsajų tinkamumo ekspertai (keturi iš jų Indijoje), vienas grafikos dizaineris ir mūsų komandos „galva“ – fizikas-„vizionierius“.

Aš, kadangi taip mėgstu duomenų vizualizavimą, daugiausiai dirbu prie naujai kuriamo duomenų analizės ir vizualizavimo įrankio. Kol kas savo projekto rodyti negaliu, tad įdedu pavyzdį iš „kaimyninio“ mūsų įmonės projekto, vizualizuojančio finansinę riziką.

1

Kokia yra brangiausiai išmokta pamoka?

Sunku būtų iš tų daugybės pamokų atsirinkti vieną, ir greičiau tai ne viena pamoka, o pamokų virtinė, ištisas procesas, kurio metu matau vis didesnę ir didesnę prarają tarp to, kaip pasaulis turėtų veikti teisingai, ir kaip pasaulis veikia iš tikrųjų.

Pavyzdys. Pries keletą metų perskaičiau Goldratt „Tikslas“ – tai buvo akių atvėrimo momentas ir kartu susidomėjimo procesų efektyvumu pradžia. Kiek vėliau artimai susipažinau su Agile ir Lean. Visa tai rodė, kokie procesai gerai veikia, kas yra tikrasis produktyvumas, ką reiškia dirbti efektyviai ir prasmingai. Tuo pat metu stebėjau visas savo darbovietes, dideles ir mažas, privačias ir valstybines, Lietuvoje ir Londone. Stebėjau kaip veikia procesai, kaip dirba žmonės. Dabar suprantu, kaip mes įmonėse švaistom resursus ir kaip savo gyvenimuose švaistom laiką. Praraja žymiai didesnė, nei būčiau kada nors įsivaizdavus.

Tokia vat ta mano pamoka, vis dar tebevykstanti.

Ką palinkėtum kolegoms?

Palinkėjimas visiems mano kolegoms – išbandyti įvairių dalykų, įvairių darbų, gal netgi įvairių šalių. Žinoma, labai gerai turėti aiškų tikslą, planą iki to tikslo, nesiblaškyti. Kita vertus, radikalios permainos nepaprastai naudingos psichinei sveikatai ir akiračiui. Pavyzdžiui, kai dirbau valstybiniame sektoriuje, vis galvojau: reikėtų jiems visiems padirbėti privačiame sektoriuje. Ir atvirkščiai – visiems besiskundžiantiems valstybe reikėtų pabandyti padirbėti valstybiniame sektoriuje. Dažniausiai žmonės nesupranta vieni kitų tik todėl, kad nėra buvę vienas kito kailyje.

Tad linkiu visiems savo kolegoms rasti pusiausvyrą tarp krypties turėjimo ir įvairių dalykų išbandymo.