#23 Penktadienio ekspreso su Jonu Lekevičiumi

Keletas žodžių apie save?

JonasDizaineris, programuotojas, dėstytojas, kartais menininkas, kartais išradėjas
Puslapis: lekevicius.com
Twitter: @lekevicius
GitHub: lekevicius
Dribbble: lekevicius
Facebook: lekevicius
LinkedIn: lekevicius
Instagram: lekevicius
Speaker Deck: lekevicius
Hacker News: flixic

Dažniausiai esu mobilių produktų dizaineris Lemon Labs. Dažniausiai, nes mane turbūt ryškiausiai apibrėžiantis bruožas yra tas, kad darau viską, ką tik įmanoma daryti: kuriu UX ir dizainus appsams ir interneto puslapiams, programuoju bent dešimčia programavimo kalbų, kartais copywritinu, kartais kuriu muziką, trečiadieniais skaitau paskaitas Vilniaus dizaino kolegijoje, o jei atsiranda progų, filmuoju ir montuoju, vaidinu, rašau ir mokau. Teko kurti žaidimus, programuoti statistinės analizės platformą, žurnalų dizainus, robotus ir grojantį stalą…

Grojantis stalas

Man daugiausia džiaugsmo suteikia darbas su vis naujais dalykais. Jei jų neatsiranda šiaip, pats prisigalvoju.

Kaip viskas prasidėjo?

Viskas tapo viskuo palengva. Kažkada pradėjau piešti komiksus apie gaidį (paukštį, ne čiuvą, kuris per visas komikse nupieštas istorijas moka pasakyti tik „kakariekū“, bet pakeliui išgelbsti pusę pasaulio – gal todėl man po to taip patiko „Sheep in the Big City“). Vėliau draugas parodė Macromedia Flash 4, sakė, kad nesunkiai galėsiu sukurti animuotą gaidį. Nė velnio nesunkiai, bet pradėjęs domėtis Flash, perėjau prie puslapių kūrimo (lentelėmis per Dreamweaver, juk 2004-ieji). Štai šį mėnesį sueina 10 metų mano pirmam puslapiui. Tinklapiai tapo pirmu pajamų šaltiniu, ir neilgai trukus nusipirkau savo pirmą MacBook.

Po to kūriau daug Flash žaidimukų ir beveik metus dirbau „X-Team“ kaip žaidimų dizaineris ir programuotojas. Danijoje mokiausi multimedia dizaino, vėliau Vilniaus dailės akademijoje – grafinį dizainą. Beveik niekam nesakiau „ne“, ir taip sukūriau virš šimto puslapių, kelias dešimtis žaidimų, kelis žurnalus, programėles. Vėlgi, jei ne klientams, tai sau, kaip eksperimentus: socialinius, meninius, techninius.

2011 m. App Camp hackathoną organizavo Tomas Dirvonskas, ir nuo tada esu dalis Lemon Labs.

Jonas

Prie ko šiuo metu dirbi?

Dirbu prie mūsų žaviųjų ir įdomiųjų klientų appsų. Dabar jau labai retas Lemon Labs klientas yra iš Lietuvos, ir tai visai smagu, tenka ir pakeliauti, ir geriau pajausti, kuo gyvena pasaulis už sienų. Dažniausiai mūsų klientai yra internetinės kompanijos, kurios nori perkelti savo jau egzistuojantį produktą į mobiliąją erdvę. Nuostabu taip dirbti! Iš vienos pusės, jau egzistuoja nemažai žinių apie naudotojus, jų lūkesčius, produkto kryptis. Iš kitos pusės, mobili erdvė neretai yra gana balta drobė, kurioje produktas gali evoliucionuoti ir – kaip neretai pasitaiko – aplenkti desktopą naudojamumu.

Pačiuose appsuose stengiuosi prisijungti kuo anksčiau, kai dar bandome sukristalizuoti programėlės tikslą ir vaidmenį. Tuomet padedu sukonstruoti UX, piešiu UI, ir kuo toliau, tuo dažniau padedu ir paprogramuoti. Ypač mėgstu programuoti interakcijas, animacijas. Laikau tai dalimi dizaino. Iš kitos pusės, programuoti nebūtina, kai turime Origami, Form, Pixate. Dizaineriai, naudokitės!

Kokia yra brangiausiai išmokta pamoka?

Jog nebūtinai geriau yra geriau.

Nebūtinai supaprastina prisijungimo forma su originalia, protinga struktūra veiks geriau nei klasikinė „naudotojo vardas, slaptažodis, prisiminti mane, pamiršai slaptažodį“ forma. Neretai netikėtas, net jei ir geresnis, formos dizainas atbaido naudotojus.

Nebūtinai geras UX yra geriau. Kartais baisus UX yra tai, ko žmonės tikisi, tai ko nori. Čia garsiausias pavyzdys yra klaikiųjų Bloomberg terminalų redizainas. Jis buvo visais atžvilgiais geresnis, bet su juo dirbantys profesionalai nenorėjo geresnio dizaino, nes baiminosi, kad tuomet jų darbas atrodys paprasčiau ir bus prieinamesnis didesniam ratui žmonių.

Nebūtinai greičiau veikianti programa yra geriau. Kartais, jei sistema veikia per greitai, žmonės ja nepasitiki. Taip nutiko Coinstar pinigų skaičiavimo mašinoms, su panašiu fenomenu teko susidurti ir savo dizainuose.

Kai taip nutinka, kartais nieko nepadarysi. Kartais, labai retai, bet kartais – blogiau būna geriau.

Ką palinkėtum kolegoms?

Visada savo darbo kokybės kartele laikyti pasaulio geriausius. Net jei kuriate interneto puslapį Petro obuolių sultims, kurkite lyg naują Apple.com. Visas tas kokybės perteklius tamps jūsų įgūdžiais. Naują Apple.com galėsite iš tiesų kurti tik tuomet, jei pirma parodysite, ką galite padaryti su Petro sultimis.