#38 Penktadienio ekspreso su Karoliu Kosu

Keletas žodžių apie save?

karoliskMUBI, UX/UI komandos vadovas
Svetaine: www.karoliskosas.com
Twitter: @karoliskosas
Dribbble: @karoliskosas

Aš – Karolis iš Vilniaus. Šiuo metu esu UI / UX komandos vadovas online kinoteatre ir socialiniame tinkle MUBI.com. Be viso to, turiu dar porą eksperimentinių projektų anonymous-press.com ir fromanchovy.com. Savo procese stengiuosi išvengti subjektyvumo. Man patinka užimti stebėtojo/tarpininko rolę. Idealiu atveju mano darbo rezultatas tai sistema, autonominis organizmas, kuris evoliucionuoja bei atlieka funkcijas, nenumatytas dizaino procese. Didžiąją karjeros dalį praleidau agentūrose, tad šiuo metu itin įdomu dirbti kliento/produkto pusėje, kur turiu priėjimą prie naudotojo elgsenos. Tai leidžia iškelti ir patvirtinti hipotezes (kas veikia, o kas ne) bei priimti dizaino sprendimus paremtus duomenimis, o ne nuojauta.

Kaip viskas prasidėjo?

Kai su draugu per pusę nusipirkom piratinį kompaktą su fotošopu. Buvo kokie 2000-ieji. Internetas tada buvo šiek tiek kitoks, labiau panašus į laukinius vakarus nei į vakarų Europą, kaip dabar. Karaliavo hakeriai, forumai, mircas,  pop up langai ir flash’iniai baneriai. Nuo to laiko turėjau daug skirtingų darbų, dirbau web ir reklamos dizaineriu. Vėliau – mokiausi JAV ir dirbau pasaulio startup’ų NBA – Silicio slėnyje. Teko padirbėti su ar prie Samsung User Experience Lab, Google, TuneIn, Rapt Studio, Ravel Law ir the Barbican Centre.

051

Prie ko šiuo metu dirbi?

Dirbu MUBI, internetiniame kinoteatre, kuris kasdien pristato po naują filmą. Po mėnesio filmas dingsta, taigi vienu metu turi kuratoriaus atrinktą trisdešimties filmų kolekciją. Man prisijungus pastaruosius metus MUBI išsiplėtė iš web’o į iOS, Android, PlayStation ir kitas Smart TV platformas.
73
Mūsų komanda gana maža ir išsiskirsčiusi po visą pasaulį, todėl intensyvus augimas reikalauja eiti į kompromisus, ieškoti lengviausiai įgyvendinamo ir labiausiai atsiperkančio sprendimo: vietoj Ferrari, kuriame patikimą VW Jetta. 70% laiko skiriu esamų platformų tobulinimui bei naudotojų konversijos optimizavimui. Kiti 30% tenka inovacijai ir galvojimui apie mūsų produkto ateitį.

Turbūt didžiausias iššūkis yra rasti pusiausvyrą tarp power naudotojų, pasišventusių cinefilų, kurie reikalauja kuo daugiau ir kuo įmantresnių galimybių, ir vidutinių naudotojų, kuriems reikia paprasto, lengvai naudojamo produkto ir turinio. Mūsų, CEO nėra paprastas žmogus (gerai, kad neskaito lietuviškai), bet gerbiu jo viziją viskame ieškoti paprastumo.

011

Kokia yra brangiausiai išmokta pamoka?

Dan Saffer knyga Microinteractions. Priešingai vyraujančiai nuostatai, jog dizaino procese reikia galvoti apie didįjį paveikslą, autoriaus metodas siūlo produktą skaidyti  į mikrointerakcijų, veiksmų orientuotų į apčiuopiamus tikslus, visumą. Nuo tada, kai perskaičiau šią knygą, kiekviename projekte stengiuosi įsivardinti naudotojo tikslus, bei konkrečias taisykles kaip juos bus galima pasiekti.

014

Kita vertinga įžvalga, kad niekad nereikia pradėti nuo nulio. Kuriant interakcijas svarbu įvertinti kontekstą bei tai, kas jau žinoma apie naudotoją, pvz. iššsikraunant baterijai kompiuterio ekrano ryškumas sumažėja ar užvedus automobilį radijas automatiškai pagarsėja, kad kompensuotų variklio garsą. Net pats elementariausias kompiuteris be ypatingų pastangų apie naudotoją leidžia suprasti daugelį dalykų: jo laiką, vietą, prieš tai buvusius veiksmus.  Tai leidžia nuspėti naudotojo motyvaciją ir padėti ją pasiekti. Ideali sąveika yra kai kompiuteris žino ko naudotojas nori prieš jam pačiam tai įsisąmoninant: atsidarius google.com paieškos rezultatai rodomi prieš naudotojui įvedant paieškos žodžius. Prieš 10 metų kompiuteryje karaliavo multifunkciniai begemotai kaip Microsoft Office. Šiandien sėkmingiems produktams užtenka vos kelių interakcijų leidžiančių pasiekti paprastą tikslą. Sąveikos dizainerio užduotis – išgryninti detales iki tokio lygio, kad pats veiksmas taptų nepastebimas.

Ką palinkėtum kolegoms?

Man patinka globalizmo idėja, t.y. nesvarbu kur esi, gali dirbti su žmonėmis ir projektais iš viso pasaulio. Linkiu, kad tai taptų dar paprasčiau, nei yra dabar.