#53 Penktadienio ekspreso su Petru Baukiu

Keletas žodžių apie save?

petrasNaudotojų patyrimo dizaineris / front-end programuotojas
Instagram: xb1itz
LinkedIn: Petras Baukys
Twitter: @xb1itz
Facebook: Petras Baukys

Mane gali įsivaizduoti kaip užkietėjusį geek’ą, kuris yra matęs „StarWars“ ir LOTR (red. „The Lord of the Rings“) bend 50 kartų, dienomis eikvoja CoffeeInn kofeiną ir ant palangės augina raudonėlius. Jeigu kalbėti profesionaliau, esu UX dizaineris ir front-end programuotojas. Tai reiškia, jog ne tik sėdžiu prie kompo ir ryškinu programuotojo įdegį, bet ir gaunu su gyvais žmonėmis pabendrauti. Žinia, jog UX dizaineriai daro maždaug viską, todėl kalbant konkrečiau, dažniausiai darau du dalykus:

  1. Tyrinėju savo naudotojus ir mokausi kokiais dėsningumais jie galvoja.
  2. Stengiuosi tuos dėsningumus paveikti pasitelkdamas tokias priemones kaip interakcijų dizainas, informacijos architektūra, bei turinio pateikimo strategija (angliškai skamba logiškiau).

Jau kuris laikas stipriai susidomėjau tokia sritimi kaip neurodizainas (dizaino kūrimas pasitelkiant neuromokslą). Tai yra metodas pažvelgti į dizaino kūrimo procesą, kuomet yra išnaudojamos įvairios euristikos ir žmogaus smegenų „bug’ai“. O produktai sukurti juos pasitelkiant sukelia daugiau teigiamų emocijų naudotojams, bei suteikia daugiau galimybių, kaip juos labiau patenkinti arba paveikti. Taip, tikrai norėjau panaudoti žodį „patenkinti“. Mano Feedshare sraute galima rasti mano sekamus šaltinius susijusiomis tematikomis, o tiems, kam įdomu pasiskaityti grynai apie UX iš metodinės pusės, ypač rekomenduočiau Nielsen Norman Group, A List Apart, ir Boxes and Arrows.

Kita mano pusė – yra front-end kūrimas. Tačiau nieko įdomaus čia nepapasakosiu – viską visi ir taip žino. Atsakant į klausimą „Ar dizaineris turi mokėti rašyti kodą?“ – sakyčiau jog tai tikrai nėra būtina. Tačiau jeigu esi grafinis dizaineris ir esi prisilietęs prie front-end’o, automatiškai įžvelgi naujus dalykus, kurie netgi palengvina tavo darbą (pvz., piešdamas pradedi naudoti tinkelį (angl. grid system)).

Kalbant apie laisvalaikį tai esu išbandęs ir toliau bandau kuo įvairesnius dalykus… Nuo kopinėjimo uolomis iki tapymo ant drobės, tačiau niekas taip stipriai „nelipo“, kad galėčiau pasakyti jog turiu kažkokį hobį. Galiu pasigirti nebent maisto gaminimu – tai dalykas, kuris neapleidžia mane žavėjęs ir tikrai juo mėgaujuosi. O ir sekasi visai neblogai.

Kaip viskas prasidėjo?

Klausimas kuris privertė pasijusti mane senu. Dar būdamas mažas, buvau susižavėjęs kompiuteriais, kosmosais ir įvairiomis technologijomis. Tuomet iš dėdės gavau pirmąjį kompiuterį. Žinoma nieko įdomaus su senu kledaru nenuveiksi, todėl taip gavosi jog netyčia pradėjau programuoti Basic, o po to ir Delfi. Atėjo laikas, kuomet mamos išprašiau įvesti internetą. Tai buvo tas cypiantis 56kbit/s modemas, bet mIRC sukdavosi gerai. Linksmi buvo laikai. Buvome su draugu sukūrę IRC pagrindu veikiantį trojaną, bet po to patys jo išsigandome ir metėme lauk.

hackerman

[Fast forward…] Pradėjau studijuoti Vilniaus Universitete, programų sistemas (angl. software engineering) ir iš karto įsidarbinau interneto svetainių kūrimo kontoroje. Ten rašydavau specifikacijas, bei braižydavau prototipus. Tais laikais dar nebuvo jokių įmantrių terminų kaip pavadinti tai kuo dabar užsiimu, todėl iš pradžių buvau projektuotojas, vėliau – analitikas, vėliau „panaudojamumo“ (ang. usability) specialistas ir galiausiai prieiname iki šiuolaikinio UX dizainerio. Po kelių metų patraukiau savais keliais ir atsidūriau startuolių ekosistemoje. That’s it!

Prie ko šiuo metu dirbi?

Designin’u UX’ą ir codin’u front-endą, o ką? :)

wow

Šiuo metu esu pasišventęs padėti lietuviškiems startuoliams pakelti jų UX lygį. Labai noriu, jog atsirastų daugiau mūsiškių produktų, kurie turėtų „Wow!“ faktorių, todėl raginu visus pažįstamus specialistus prisidėti prie UX kulto auginimo Lietuvoje.

Pastaruoju metu dirbu su tokiais produktais kaip Dragdis (super-patogus informacijos saugojimo įrankis kūrybiškeims žmonėms), Soundest (elektroninės komercijos marketingo įrankis), PipelinePharma (elektroninė farmacijos licencijų prekybos sistema). Taip pat su keliais tikrai kietais bachūrais kuriame naują komandą, kuri padėtų žaliems startuoliams įsibėgėti su produkto įgyvendinimu ir nukrautų techinių dalykų naštą jiems nuo pečių.

Kokia yra brangiausiai išmokta pamoka?

Tikrai turiu vieną skaudžią ir galingą pamoką kurią patyriau savo kailiu. Apibendrinus, ji turbūt skambėtų taip: „Kad ir kaip tavo idėja atrodytų šauni – ji šauni tik tau. Nepamatavęs nesužinosi.“.

Jos esmė labai paprasta – kiekvienas žmogus pripažįsta paties sugalvotas idėjas. Jos atrodo pačios geriausios ir mes automatiškai primetame, jog taip pat manys ir likusi populiacijos dalis (čia labai prisideda „confirmation bias“). Tačiau anaiptol taip nėra – nes likusi populiacijos dalis yra visi planetos žmonės – (minus) tavo team’as. Kiekvieno individo logika, vertybės ir intuicija gali kardinaliai skirtis. Paprastai tai kas atrodo balta jums, kitiems yra juoda (ir vice versa). Taip buvo ir mums.

burn

Buvome su komanda labai užsivedę dėl vienos pasaulį užkariausiančios idėjos. Galvojome visiems reikės to, ką kuriame ir paskubomis ją įgyvendinome. Žinoma taip galvojome tik mes ir mūsų draugai. Galiausiai, išėjo šnipštas. Juokingiausia yra tai, jog tuo laiku buvau stiprus „Lean UX“ šalininkas, tačiau emocijos padarė savo ir validuoti savo prielaidas tiesiog pamiršau.

Ką palinkėtum kolegoms?

Sunkoka sugalvoti tokį universalų palinkėjimą, kuris tiktų visiems besąlygiškai. O kadangi man patinka checklist’ai, tiesiog duosiu patarimų, ką turėtum daryti, jeigu esi UX dizaineris (arba kažkas į tą pusę):

  • Visuomet būk kritiškas! Jeigu tau iškyla klausimas „Ar tikrai čia viskas gerai?“ – tikriausiai gerai nėra.
  • Įsijausk į naudotojo rolę. Atsimink, jog tai ką tu kuri, gali naudoti tiek bičiulis programuotojas, tiek bibliotekininkė iš Prienų, kuriai parašyti komentarą delfyje užtrunka puse dienos (prieniškiai neįsižeiskit – neturiu prieš Prienus nieko blogo. Prienai FTW!)

glass

  • Vadovaukis euristikomis. Jos veikia kaip cheat’ai, palengvinantys žaidimą. Jas naudojant nebereikia tiek daug galvoti ar netyčia ko nors nepraleidai.
  • Visuomet patikrink prielaidas eksperimentais. Visuomet!
  • Na, ir galiausiai, būdamas UX dizaineris visuomet turi būti on edge ir žinoti kas vyksta pasaulyje ir su naujausiomis technologijomis. Naudotojo sąsajų standartai nuolat kinta, o žmonės prie jų pripranta – todėl reikia nuolat mokytis ir stebėti kas vyksta.