#74 Penktadienio ekspreso su Emilija Valantiejūte

Keletas žodžių apie save?

emilijaBentley Systems, Naudotojų patyrimų tyrėja
Linkedin: Emilija Valantiejūtė

Jeigu reiktų labai trumpai save pristatyti, tai sakyčiau, kad esu žmogus mylintis kitus žmones.

O jeigu truputį detalizuojant, tai darbo dienomis ta meilė išsiverčia rūpesčiu, kad mūsų produktų naudotojai būtų išgirsti ir, kad kuriant dizainą būtų atsižvelgta į tai, ko iš tiesų reikia žmogui, kuris tuo naudosis. Teoriškai skamba gražiai, o praktiškai bandau suprasti konkrečias naudotojų problemas, kurias turėtų išspręsti dizainas, gilinuosi į jų darbo specifiką (o gilintis tikrai reikia, kai dirbi kompanijoje, kuri kuria produktus inžinieriams ir didelių infrastruktūrinių projektų valdymui!), atlieku tinkamumo testavimą (angl. usability testing) ir t.t. Neretai ieškau kaip skirtingi naudotojo sąsajos elementai yra suprantami žmonių, kokios geriausios jų tinkamumo praktikos. Mano darbas sugula į tinkamumo scenarijus (angl. use case scenarios), darbo srautų ar „sėkmingo kelio“ diagramas (angl. workflow diagrams), personas ir į įvairaus plauko ataskaitas bei pristatymus.

Likusį laisvą savo laiką irgi išdalinu žmonėms ir įvairiausioms veikloms su jais kartu. Labai mėgstu mokytis ir mokyti kitus (pvz. vedu pamokėles vaikams sekmadieninėje mokykloje). Asmeninis vienumos laikas gabaliukais išsidėlioja, tai skaitymui, tai dainavimui ir grojimui gitara, sportui, rankdarbiams… Ir svajonėms, tokioms kaip dėstytojavimas, kokioje aukšotojo mokymo įstaigoje, kur galėčiau šviesti jaunuomenę apie dizainą ir parodyti, kad akademinis mokymas gali būti labai praktiškas, interaktyvus, kitoks nei esame įpratę…

Kaip viskas prasidėjo?

Mano akimis žiūrint labai dažnas interakcijų interviu prasideda taip – kažkada mokykloje mane sudomino kažkas susijusio su kompiuteriais… Skaitau tai ir tyliai sau krizenu, nes pirmąjį asmeninį kompiuterį įsigijau tik pirmam kurse, nors ir studijavau vadybos informacines sistemas, kiek šmaikštoka, ar ne? Net ir po studijų dorai nežinojau, ką veikt šiam gyvenime, todėl metus padirbus „random“ monotonišką darbą išvažiavau į Daniją studijuoti „Human Centered Informatics“ magistro Olborgo universitete. Motyvacija? Nenoriu dirbti, noriu dar pastudijuoti. Pati studijų programa atrodė egzotiška ir įdomi, galvojau, kad kažkiek suprasdama kaip projektuoti IKT sistemas išmoksiu daugiau naudotojų sąsajos dizaino ir taip turėsiu neblogą žinių/praktikos paketą. Nors studijos ir nebuvo visai tai ko tikėjausi, bet būtent ten ir prasidėjo mano pažintis su tuo, kaip sukurti kažką tikrai naudingo žmogui.

Pats universitetas naudoja probleminį mokymą (angl. problem based learning), todėl visos studijos buvo paremtos gilinimusi į įvairias dizaino (ir nebūtinai IT) problemas ir jų tyrinėjimą. Būtent ten pirmą kartą išgirdau magiškas UX raideles… Studijos buvo labai įdomios, vos tik pasigilinus į kažkokią tyrimų metodiką eidavome jos pritaikyti praktiškai (!), kurdavome posterius ir taip pateikdavom tyrimų rezultatus. Vienas įdomesnių atvejų buvo stebėti, kaip žmonės atlieka įvairias užduotis prekybos centre ir teikti pasiūlymus kaip pagerintį jų patyrimą. Toliau vyko projektų rašymai grupėse, pirmieji tinkamumo testavimai vienos daniškos kompanijos VoiP (Voice Over IP) telefonų instaliacijos sistemai ir t.t. Ir vistik po studijų, norėdama grįžti į Lietuvą, dar ne visai nesupratau, kas per paukštis būsiu, kol iš 400 darbo skelbimų pamačiau vieną, kurio aprašą perskaičius pasakiau: „Va, šitai moku daryti, man tiktų, patiktų ir noriu!“

Tiesa tuo metu kompanija ieškojo jaunesniojo UX dizainerio, o aš apie realų dizainą supratau tik šiek tiek, apie grafinį dizainą nesupratau visai nieko, bet praktiška tyrimų patirtis leido specializuotis ir tapti UX tyrėja.

Prie ko šiuo metu dirbi?

Šiuo metu kuriame kontraktų komunikacijos valdymo modulį vienam iš mūsų produktų – AssetWise. Kontraktų valdymas didelėse projektavimo ir statybų įmonėse yra gan komplikuotas procesas. Dažnai žodiniai susitarimai bei žmogiškasis faktorius gali sukelti nenumatytus nuostolius. O kai kalba eina apie tokius projektus, kaip Crossrail (virš 100 kilometrų geležinkelio tunelių po Londonu, tūkstančiai darbuotojų!), nuostoliai gali būti itin dideli. Todėl egzistuoja toks dalykas, kaip Projektavimo kontraktų valdymo standartas (NEC3). Įmonės, savo kontraktus valdančios pagal šį standartą, užtikrina, kad visa komunikacija yra skaidri, savalaikė, bei visos įmanomos rizikos kontroliuojamos. Taigi, mūsų kontraktų komunikacijos valdymo modulis yra šio standarto elektroninė atmaina. Projekto pradžioje teko susipažinti su NEC3 standarto specifikacijomis, kad suprastume, kaip vyksta kontraktų valdymas. Prie viso to pridėjus nemažai pokalbių su šios srities ekspertais, šį pasaulį išvydo mūsų persona – projektų vadovė Marytė, kuriai reikia greitai ir paprastai susidoroti su dideliais informacijos srautais bei efektyviai valdyti kontrakto komunikaciją.

mary

Na, o dabar ruošiamės šio produkto interaktyvaus prototipo testavimui su būsimaisiais produkto naudotojais. Testavimo planavimas prasideda nuo galutinių naudotojų ieškojimo ir pasiekimo bei užduočių/protokolo kūrimo. Kadangi testavimai vyks virtualioje aplinkoje, tai jau reiškia, kad tenka iš anksto apgalvoti ir numatyti visas galimas technologines problemas ir pasirengti taip, kad jų nebūtų.

emilija1

Atlikus testavimus toliau dirbu šitaip – dar kartą peržiūriu video, perrašau didžiąją dalį testo (kitaip sakant transkribuoju) ir analizuoju visą surinktą medžiagą. Man šis procesas užima nemažai laiko, nes mėgstu pasikapstyti po detales ir išgaudyti visus galimus kabliukus. Visus atradimus, problemas ir pasiūlymus, kaip jas išspręsti, sudėlioju į galutinę atsakaitą. Tuomet sėdame su produkto dizainere ir žiūrim, kaip geriausiai išspręsti testo metu atrastus dalykus.

Kokia yra brangiausia išmokta pamoka?

Viena išmano (tikiuosi jau) išmoktų pamokų yra sukurti ataskaitas/pristatymus, kurie būtų greitai ir lengvai suprantami. Tam prireikia nemažai apmąstymų, labai konkrečių aprašymų, paveikslų ir kolegų įžvalgų.

Iš tiesų, dėl to man labai svarbus darbas komandoje, nes nuolatos galiu dalintis, tuo ką padariau, gauti komentarų, kurie leidžia tobulėti. Dėl to didelis ačiū, mano vadovei, kuri visuomet padeda nepridaryti rimtesnių klaidų. Tad jeigu trumpai – darbus daryti kruopščiai, viską apgalvojant ir nebijant grįžtamojo ryšio.

Ką palinkėtum kolegoms?

Mieli kolegos, visuomet testuokite, tai ką kuriate, rodykite savo darbus naudotojams, kolegoms ir artimiesiems, nebijokite grįžtamojo ryšio. Netgi vienas greitas testukas jums gali atskleisti neįtikėtinų dalykų!