Naudotojų patyrimo specialistų darbo užmokesčiai 2014

Kartais nuo karto į interakcijos.lt pašto dėžutę gauname panašius klausimus: „Kiek uždirba naudotojų patyrimo specialistas?“ arba „Turiu x metų patirties, kokio atlyginimo prašyti?“. Dėl šios priežasties prieš kurį laiką paprašėme mūsų lankytojų užpildyti apklausą, o apibendrintą informaciją žadėjome paskelbti viešai šioje svetainėje. Ir štai atėjo tam laikas.

Turime pasidžiaugti, kad sulaukėme net 76 atsakymų. Toks skaičius mus maloniai nustebino. Aišku, statistiniu požiūriu šie duomenys gali būti nepatikimi (norint skaičiuoti patikimumą, reikėtų žinoti bendrąjį naudotojų patyrimo specialistų skaičių), tačiau bet kuriuo atveju, manome, kad tai geras pasiekimas tokiai apklausai ir bent kažkoks gurkšnis informacijos, padėsiančios susiorientuoti naudotojų patyrimo specialistų darbo rinkoje.

Vidutiniškai apklausai reikėjo skirti 2 min. 11 sek. ir net 27 proc. buvo atsakyta iš mobiliųjų įrenginių.

Apklausą sudarė 5 pagrindiniai klausimai:

  • Kokios jūsų dabartinės pareigos?
  • Kiek metų darbo su naudotojo sąsajomis patirties turite šiam momentui?
  • Koks jūsų lygis įmonės struktūroje?
  • Iš kokio jūs miesto?
  • Kiek litais po mokesčių uždirbote per praeitą mėnesį?

Kokios jūsų dabartinės pareigos?

Pirmasis klausimas buvo apie užimamas pareigas. Norėjome sužinoti kaip naudotojų patyrimo specialistai yra vadinami įmonėse arba kaip specialistai identifikuoja patys save. Aišku, keletas žmonių komentaruose rašė, kad turi ne vieną rolę arba galėtų save pavadinti įvariai, bet daugumai pavyko išskirti savo dabartines pareigas. Štai keletas komentarų ir trumpų veiklos aprašymų:

1. Padėti produkto vadovams paruošti prototipus ar schemas naujoms svetainės ar programėlių funkcijoms. 2. Pagaminti gražius ir suprantamus dizainus pagal prototipus ar schemas.

Pareigų pavadinimas yra UI Designer, nors būtų galima mane vadinti ir Product Designer. Dirbu išskirtinai tik su mūsų mobiliųjų programėlių ir svetainės dizainais, visa kita (baneriai, spausdinta marketinginė medžiaga) yra kito dizainerio darbas. Didžioji dalis komandos yra Londone, bet lietuviai gyvena ir dirba Vilniuje (ir tuo džiaugiasi).

— 3 metų patirtį turinti dizainerė, dirbanti Didžiosios Britanijos įmonėje su šios šalies rinkoje veikiančiu produktu. 

Esu UX/UI analitikas – specialistas. Dirbu kuriant prototipus Axure pagalba, aprašinėju funkcinius reikalavimus.
— Jaunesnysis naudotojų patyrimo analitikas

Web, mobile, apps interface dizaino kūrimas; UI/UX. Kartais – grafinis dizainas. Dirbu su klientais iš Lietuvos, Italijos, Didžiosios Britanijos
— 3 m. patirtį turintis naudotojo sąsajų dizaineris

Apibendrinant, 3 iš 5 atsakymų buvo iš interneto svetainių, naudotojo sąsajų, naudotojų patyrimo ir grafinių dizainerių.

Taip pat sulaukėme keletos atsakymų iš specialistų, kurie tiesiogiai nėra atsakingi už naudotojų patyrimą (du programuotojai ir pardavimų vadovas), bet kurie mano, kad naudotojų patyrimas yra plati sritis ir jie irgi neša atsakomybę už galutinį naudotojų patyrimą.

Ar patyręs developeris, kuris tam tikrą laiką dirba su web appsais ir appsais, gali vadinti save UX specu?
— Tinklapių / interneto aplikacijų bei Android programuotojas

Kiek metų darbo su naudotojo sąsajomis patirties turite šiam momentui?

Visų atsakiusiųjų patirties vidurkis yra 4 metai 234 dienos arba 4,64 metų, moda ir mediana lygios 3 metams, standartinis nuokrypis – 3,49 metų.

Trumpiausiai – 3 mėn. – iš atsakiusiųjų su naudotojo sąsajomis dirba naudotojų patyrimo analitikas iš Vilniaus. Ilgiausią patirtį – 16 metų – turi grafinis dizaineris iš Kauno. Tik pagalvokite – 16 METŲ!

Šiek tiek įdomesnį vaizdą matome pasirinkę kitokį pjūvį – darbo su naudotojo sąsajomis patirtis priklausomai nuo užimamų pareigų.

Koks jūsų lygis įmonės struktūroje?

Į Lietuvą tik dabar ateina mada skirstyti specialistus pagal lygius, todėl žemiau esantis grafikas nėra pernelyg iškalbingas, tačiau kultūra formuojasi ir tikėtina, kad artimiausiais metais pamatysime daug aiškesni pasiskirstymą ir didesnį kiekį jaunesniųjų specialistų. Kitas dalykas pastebiamas jau dabar – vis dar nemažas procentas specialistų dirba kaip laisvai samdomi.

Kitas grafikas turbūt nieko nenustebins. Jame aiškiai matoma, kad užimamos pozicijos lygis įmonės struktūroje tiesioginiai priklauso nuo turimos patirties.

Iš kokio jūs miesto?

Mus, tiesą sakant, šie duomenys nustebino. Sostinėje gyvena beveik 83 proc. visų atsakiusiųjų į mūsų klausimus. Belieka tik pasidžiaugti, kad sulaukėme bent keletos specialistų iš Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Taip pat reikėtų pažymėti, kad tarp atsakiusiųjų buvo ir keletas lietuvių, gyvenančių už Lietuvos ribų (Helsinkis, Kopenhaga, Londonas).

Galiausiai lieka neatsakytas klausimas: „Ar mūsų apklausa nesugebėjo pasiekti ne Vilniuje gyvenančius naudotojo patyrimo specialistus, ar jų iš tikrųjų nėra daug?“

Kiek litais po mokesčių uždirbote per praeitą mėnesį?

Na, o dabar – įdomiausia dalis. Pakalbėkime apie pinigus!

75 proc. atsakiusiųjų po mokesčių uždirba iki 5000 Lt. Bendras vidurkis po mokesčių – 4038,57 Lt, kas daugiau nei 2 kartus viršija šalies vidutinį mėnesinį neto darbo užmokestį (anot Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, 2014 m. II ketv. – 1832 Lt, ). Jei tarp mūsų yra statistikos mylėtojų, tai moda – 3000 Lt, mediana – 3250 Lt, o standartinis nuokrypis – 3125,04 Lt.

Per paskutinį mėnesį laisvai samdoma grafikos dizainerė ir maketuotoja iš Vilniaus neužsidirbo nei vieno lito ir tai yra mažiausias uždarbis tarp visų atsakiusiųjų. Daugiausiai – 20000 Lt – užsidirbo 10 metų patirtį turintis naudotojo sąsajų dizaineris iš Vilniaus. Jis pažymėjo, kad jo pajamos iš samdomo darbo ir freelance vidutiniškai siekia 10-20 tūkst. Lt per mėnesį.

Darosi dar įdomiau, jei bandytume pažvelgti į vidutinį neto darbo užmokestį atsižvelgiant į užimamas pareigas. Aišku, mobiliųjų programėlių dizainerių, informacijos architektų ir kt. ne tokių Lietuvoje populiarių specialistų darbo užmokesčio vidurkis būtų kitoks, jei būtų daugiau atsakymų, tačiau grafiko viršuje esančių specialistų uždarbis tikėtina, kad yra artimas realybei.

Ir paskutinis, bet ne mažiau įdomus grafikas rodo priklausomybę tarp darbo patirties ir uždirbamų pinigų. Logiškai mąstant darbo užmokesčio kreivė turėtų kilti aukštyn ir nebūti tokia banguojanti, bet šioje vietoje turbūt dar kartą pakišo koją nedidelė duomenų aibė.

Jei norėsite patikrinti mūsų skaičiavimus ar atlikti savo, dalinamės JSON duomenų failais (ZIP archyvas). Nors anketa buvo anoniminė, tačiau dėl viso pikto iš failo pašalinome visus komentarus ir pastabas.

Štai ir viskas šiam kartui. Pabaigai norėtume visos bendruomenės vardu padėkoti kiekvienam atsakiusiam: „Ačiū! Jūs nuostabūs!“