#47 Penktadienio ekspreso su Matu Zaloga

Keletas žodžių apie save?

Motion dizaineris ir Zazu studijos įkūrėjas

Studijos:
Svetainė: zazu-studio.com
Instagram: zazustudio
Vimeo: zazustudio

Asmeniniai:
Linkedin: matzalog
Twitter: @matzalog
Vimeo: matzalog
Behance: matzalog

Iš prigimties esu labiau kūrėjas, nei verslininkas, todėl emailų atrašinėjimas yra pati nemėgstamiausia mano veiklos dalis. Darbo dienomis „kovoju“ su klientų mestais kūrybiniais iššūkiais, sprendžiu animacijos techninius rebusus, bendrauju su savo daugiatautės komandos nariais ir tuo pat metu plėtoju To Lithuania projektą. O savaitgalius stengiuosi praleisti su žmona, kuri taip pat yra Zazū studijos bendraįkūrėja, ir šuniu: ilgas darbas prie kompiuterio žudo kūrybiškumą, kurį reikia kas dieną puoselėti. Tad grynas oras yra puikus būdas pabėgti nuo rutinos ir pasisemti įkvėpimo naujai darbo savaitei. Turiu pripažinti, jog net ilsintis mėgstu domėtis animacijos ir motion design pasaulio naujienomis. Taip pat neatsisakau pagainioti kamuolio futbolo aikštėje ar paleisti jėgos aitvarą, pučiant stipriam pajūrio vėjui.

Kaip viskas prasidėjo?

Iš tikro nežinau kiek įtakos mano šiandieninei veiklai turėjo tai, jog abu mano tėvai yra menininkai. Mama – dailės mokytoja ir grafikė, o tėtis – interjero dizaineris. Manyčiau, jog viskas prasidėjo tuomet, kai vietoje saldainio į rankas gaudavau pieštuką. Vėliau, mokykloje non-stop keverzodavau į savo ir klasiokų sąsiuvinius. Taip pat 16mm buitine juostine kamera kurdavau trumpo metražo mėgėjiškus filmukus. Būtent šis užsiėmimas priartino mane prie animacijos ir motion design. Po mokyklos pasitaikė proga sukurti kelis promo filmukus klubiniams renginiaims. Taip pat pradėjau audiovizualinio meno studijas Šiaulių universitete.

Dėl noro tobulėti ir užsibrėžto tikslo įgyvendinimo studijas Šiaulių universitete nutraukiau jau po pirmojo kurso. Pradėjau iš naujo. Tuomet su būsima žmona ir kolege išvykome studijuoti į Didžiąją Britaniją. „University of Derby“ krimtau animacijos mokslus. Tuo pat metu freelancinau. Visi klientai buvo iš Lietuvos ir tai leido man nedirbti greito maisto užkandinėje tam, kad susimokėčiau nuomą už būstą. Praėjus šiek tiek laiko, jau pirmo kurso pabaigoje įsidarbinau vietinėje dizaino firmelėje. Ten dirbant pamačiau anglišką kūrybinę virtuvę, kas paskatino mane siekti asmeninių ir profesinių pergalių. Per metus studijuojant sukaupiau daugiau dėmesio vertų darbų ir pagaminau pirmąjį showreel’ą. Netrukus Vimeo paskyroje gavau asmeninę žinutę. Kvietė vienos animacijos studijos savininkas jiems pagelbėti. Neatsisakiau. Juk tai kvepėjo pirma profesionalia galimybe!

F1

Jau kitą dieną buvau apstulbęs nuo to ką pamačiau. Atvykus į minėtąją studiją iškart buvau įtrauktas į kūrybinį procesą. Tuo metu teko dirbti prie Formula-1 vizualizacijos. Nebuvo sunku, nes ilgos naktys freelancinant ir eksperimentuojant pasiteisino su kaupu. Po kiek laiko vėl sulaukiau kvietimo pagelbėti. Užėjus trumpam, ten užsilikau porą mėnesių. Buvau tik ką pabaigęs antro kurso studijas, o jau dirbau prie projektų tokiems žinomiems prekiniams ženklams kaip Disney, FIFA, Formula-1, Airbus, Bombardier, Sky, BBC. Dirbant su tokio kalibro klientais portfolio pilnėjo nenusakomai greitai. Kita vertus, nebuvo reikalo niekam jo rodyti, nes maniau, jog jau turiu pastovų ir mėgiamą darbą.

FIFA

Netrukus, visai netikėtai buvau supažindintas su dabartiniu savo verslo partneriu. Vietinis verslininkas parodė susidomėjimą mano ir draugų komandos, idėjiškai kūrusios po Zazu vardu, darbu. Jis pasisiūlė bendradarbiauti ir daryti ilgalaikę investiciją. Man pasirinkimas buvo nelengvas: turėjau rinktis tarp pastovaus darbo ir gero atlyginimo didesnėje kompanijoje, ir tarp nežinomybės bei laukiančių iššūkių kuriant savo verslą. Tad 2012 metų rudenį trys Lietuviai studentai: aš, mano būsima žmona ir draugas, bei anglas verslininkas įsteigėme animacijos ir motion design studiją – verslą Didžiojoje Britanijoje.

Prie ko šiuo metu dirbi?

Prieš pusę metų grįžau gyventi į Lietuvą. Dėka patogios infrastruktūros ir Lietuvoje esančių talentų su partneriais neatsisakome minties atidaryti lietuviško Zazu Studijos padalinio. Šiuo metu aš ir tuo pačiu Zazu Studija dirba su „The Economist“, LinkedIn kompanijomis. Taip pat dirbame su keliais mažesnės reikšmės animacijos projektais. Kadangi turime galimybę rinktis, stengiamės dirbti tik su inovatyviais, atvirais naujovėms klientais. Ir projektais, kurie mus įkvepia arba kelia malonius iššūkius. Momentais, kai kūrybinio darbo yra mažiau, atsakinėju email’us, bendrauju su esamais ir naujais klientais, ieškau bendraminčių su kuriais būtų galima bendradarbiauti. Arba prižiūriu, jog Zazu Studija kryptingai judėtų tinkama linkme.

Dažnai pasitaikantis iššūkis darbo metu – rasti balansą tarp techninio animacijos įgyvendinimo, estetikos ir funkcijos.

To-LTU

Mano podarbinė veikla – su kolega plėtojamas projektas To Lithuania. Tai iliustruotas infografikas svečiui iš užsienio stilingai pristatantis Lietuvą. Kol kas tai yra ne pelno siekianti iniciatyva savo kūrybiškumui patenkinti. Dėl to jis auga ne ypač greitai. Žinoma, galvojant apie netolimą ateitį yra minčių projektą perkelti į mobiliąją erdvę, suteikti jam daugiau funkcijų. Be to, 2015m. pavasarį šis projektas buvo pastebėtas kolegų profesionalų ir gavo „Gero Dizainas“ diplomą.

Kokia yra brangiausiai išmokta pamoka?

Pamokų gyvenime gavau keletą.

Visų pirma, nėra shortcut’o norint per vieną dieną tapti profesionalu. Kad tokiu tapčiau jau nuo mokyklos laikų dažnai tekdavo atsisakyti vakarėlių, pasisedėjimų su draugais ar kitokių pramogų.

Antra pamoka, kurią gavau, tai – laiko planavimas. Dėl prasto laiko planavimo ar per didelio kiekio apsiimtų darbų tenka paaukoti savo brangų miegą. Džiaugiuosi, kad tai yra nutikę tik kelis kartus, tad kartoti šios klaidos/pamokos nesinori.

Trečia pamoka – neparsiduoti už Ačiū. Kūryba yra sunkus darbas, kurio užsiimti gali tikrai ne kiekvienas. Iš mano patirties nė vienas ‘perspektyvus’ projektas, kuriam kažką padariau už Ačiū nepasitesino ir papildomų pinigų, kurie projekto sėkmės atveju buvo žadami, neatnešė.

Ketvirta pamoka – būti žingeidžiam. Dažnai sutinku jaunų kūrėjų, kuriems yra įdomu tik techninė animacijos pusė. Nors iš pažiūros tai nėra blogai, pravartu turėti supratimą, kaip animacija/motion design sąveikauja su garsu, judesiu, fizikos dėsniais , žmogaus dėmesio paskirstymu, estetika, tipografija ir t.t. Tą pamoką išmokau, kai pradėjau dirbti profesionalų komandoje. Teko praplėsti savo žinių bagažą, būti atviru naujoms idėjoms, atsižvelgti į labiau patyrusių kolegų pastabas.

Ką palinkėtum kolegoms?

Kolegoms linkiu daugiau bendrauti tarpusavyje, keistis idėjomis, patyrimais, eksperimentuoti. Išlikite motyvuoti ir kantrūs. Taip pat linkiu nepaskęsti darbuose, nes įkvėpimas jūsų laukia kitąpus ofiso durų.