#73 Penktadienio ekspreso su Tomu Paplausku

Keletas žodžių apie save?


Tomas PaplauskasBarclays, naudotojų patyrimų ir sąsajų dizaineris

LinkedIn: Tomas Paplauskas
Behance: Diztomas

Esu UI/UX dizaineris, nors tikslesnis apibūdinimas būtų, UI dizaineris turintis nemažai žinių ir darbo praktikos UX srityje. Savo darbe visada siekiu balanso bei harmonijos tarp estetikos ir funkcijos. Pagrindinis principas, kuriuo vadovaujuosi – keep it simple, but not childish. Taip pat turiu ir vidinį pojūtį, kuris „veikia“ kaip estetikos „sąžinė“ :).
Esu vedęs, dviejų, nuostabių, vaikų tėtis. Pamišęs dėl automobilių bei motociklų lenktynių. Pasivažinėjimai kartingais ar motociklu, man būtini kaip oras. Visuomet kolegas, svečius ar draugus bandau nusitemti į kartodromą palenktyniaut. Su džiaugsmu keliauju ten, kur vyksta lenktynės nesvarbu ar tai Fastlap Kačerginėj, Formulė 1 Monzoje ar WRC kažkur Suomijoje. Tiesa nebuvau dar Moto GP gyvai pažiūrėt.

Kaip viskas prasidėjo?

Mokykloje mane visi žinojo, kaip neprastai žaidžiantį krepšinį. Išties gerai žaidžiau mokyklos lygmenyje ir baigęs mokyklą žaidžiau profesionalioje krepšinio komandoje A lygoje. Turėjau traumų, tad krepšininko karjeros keliu nėjau.

IMG_6597

Po daugelio metų lieto prakaito krepšinio aikštelėje, prisėdau pačiupinėti kompiuterį ir „CorelDraw“ programą. Nelabai ką mokėjau su tuo coreliu, bet man pasisekė – motyvaciją ir galimybę bandyti suteikė tuo metu dar pradedantis verslininkas ir praeityje gerai žinomas dainininkas Tomas Augulis. Jis buvo tik įkūręs savo reklamos agentūrą „7natos“ ir prėmė mane dirbti.

Taigi tokia buvo mano pradžia: vektorinių paveikslėlių, logotipų bei užrašų darymas, objektų stumdymas ir ploterevimas (ploteris, tai tarsi didelis rašalinis spausdintuvas tik jis nespausdina, o turi peiliuka kuriuo išraižo ant termoplėvelės) bei paveikslėlių klijavimas ant marškinėlių ar kitų tekstilės gaminių buvo mano duona kasdieninė.

Be abejonės, praktikos daugėjo, susižavėjimas kūrybiniu darbu po truputi augo ir po kurio laiko išdrįsau savo jėgas išbandyti spaudos leidinių maketavime. Taip po truputį, mažais žingsneliais artėjau prie tos veiklos, kuria užsiimu dabar. Pamenu, kai gavau sumaketuoti „Novaturo“ kelionių katalogą, suvokiau, kad štai, dabar turiu galimybę pagalvoti ir sudėlioti informaciją taip, kaip man atrodo. Tariausi su užsakovais, derinome detales ir tai, turbūt, buvo mano, kaip dizainerio pradžia.

Natūralu, kad augant norisi vis daugiau, domėjimosi atsirado vis daugiau, užsakymų taip pat, todėl „maketukų kepimą“ palikau, o pats nutariau priimti kitą gyvenimo iššūkį – dirbti sau, kaip laisvai samdomas dizaineris. Tęsiau veiklą keletą metų, o tada prisijungiau prie mažytės dizaino studijos „DIZI“ komandos, kurioje dirbo fantastiški dizaineriai – iliustratoriai Antanas ir Asta. Su dideliu žavesiu, tiesiog „apsiseilėjęs“, žiurėdavau į jų darbus. Bandžiau papaišyti, buvo tikrai smagu bandyti bet iliustratoriumi netapau. Mane supę žmonės įkvėpė naujiems iššūkiams ir aš užsikrėčiau web dizainais.

Su web’o darbais, mano profesinėje evoliucijoje, atsirado ir reklaminių banerių gamyba. Jų „kepiau“ tūkstančiais, nuo paprastų neanimuotų paveiksliukų iki sudėtingesnių sprendimų, kaip besivartantys, tarsi žurnalai, bukletai. Taip pramokau dirbti su Adobe Flash (nors tada dar buvo Macromedia Flash).
Vėliau buvo toks etapas, kai norėjau ir dariau viską: fotografavau, piešiau, kūriau interneto svetainių dizainus, maketavau knygas. Kol galiausiai prasidėjo ir mobiliųjų aplikacijų era. Ir štai aš Barclays UI/UX dizaineris.

IMG_6599

Turėjau tikrai daug praktikos: išbandžiau nemažai „dizaino žanrų“ ir visokių „veiklelių“ kol šiandien galiu drąsiai save pozicionuoti, kaip UI kūrėją.

Prie ko šiuo metu dirbi?

Šiuo metu dirbu… Standartinis atsakymas – prie naujo produkto, apie kurį šiuo metu negaliu pasakoti. Daugiausiai mano darbas susijęs su mobilių aplikacijų prototipų projektais. Aišku, viskas, ką darau, yra susiję su banku ir jo paslaugomis.

Projektas, kuriuo jau galiu pasidžiaugti ir pasidalint yra FX Currency powered by Barclays mobili aplikacija. Mano indėlis šiame projekte ir buvo būtent UI dalis. Mobili aplikacija šiuo metu yra skirta tik Didžiosios Britanijos naudotojams, todėl ir atsisiųsti galima tik prisijungus prie UK mobilių programėlių parduotuvės.

FX_PbB

Neseniai teko prisidėti prie programėlės, kuri skirta VIP (patiems turtingiausiems) banko klientams, prototipo. Turėjau progos, kartu su kolegomis Londone, dalyvauti naudotojų testavime. Trumpai tariant, buvo įdomu būti itin nedidelio (bei man retai sutinkamo arba visai nesutinkamo) naudotojų segmento testavimo dalimi. Projektą įgyvendinome kartu su reklamos agentūra „usTwo“ (jų sukurtas žaidimas „Monument walley“ laimėjo Apple apdovanojimą, ir netgi buvo paminėtas seriale „House of cards“) taigi džiaugiuosi, kad trumpam buvau tapęs agentūros darbuotoju. Tai buvo smagi patirtis, praplėtusi akiratį ir papildžiusi mano asmeninių žinių bagažą. Paprastai tariant – tai jausmas, lyg išlipi iš savo smėlio dėžės ir pamatai, kad už jos yra dar daug daug žaidimų aikštelių.

Trumpai apie „usTwo“, ofisas sename pramoniniame pastate, su daug skirtingu erdvių bei stilingais krovininiais liftais, virtuvėlės su pilna kavinės kavinės įranga, tik nėra padavėjų, savitarna. Yra netgi alaus. Agentūroje labai laisva atmosfera, netgi kartais pasijunti lengvam chaosėlyje. Begalė žmonių iš visu pasaulio kampelių. Daug skirtingų kultūrų ir spalvingų asmenybių. Darbo laikas nekontroliuojamas, kiekvienas atsako už savo darbus. Tiesa per nakt ofise likti negali. Aš dirbau vienoje komandoje su Larsu (Švedija), Ra (Korėja) ir Pearlyn (Singapūras). Darbas ėjosi tikrai skalndžiai ir smagiai, kolegos begalo draugiški.

IMG_6601

Sudėtingiausia darbo dalis buvo suderinti darbo įrankius ir duomenų dalinimasi. Barclays turi labai aukšta saugumo lygį todėl nėra taip paprasta viską susiderinti. Čia ir yra pagrindinis skirtumas dirbant banke, saugumo reikalavimai apriboja ir gana stipriai. Mažiau laisvės, daugiau kontrolės.

Kokia yra brangiausia išmokta pamoka?

Geras klausimas! Tą pamoką suvokiau tikrai ne iškart. O ji paprasta – svarbiausia yra žmonės, kurie tave supa. Jei aplink Tave yra žmonės, kurie yra stiprūs ir sėkmingi, tuomet ir tu pats turi motyvacijos eiti į priekį. Toks ir turėtų būti tikslas – kad aplink tave būtų kuo daugiau sėkmingų žmonių. Su kiekvienu laipteliu į viršų, mano gyvenime, yra bent po vieną tokį žmogų. Jie visi man vienaip ar kitaip padėjo, įkvėpė ir kažko išmokė ir aš jiems visiems esu be galo dėkingas.

Ką palinkėtum kolegoms?

Tikiu, kad mylite savo darbą ir juo mėgaujatės, taigi linkiu, kad ta meilė tiesiog… nesibaigtų. Mėgaukitės gyvenimu, darykite tai, ko norisi, siekite tikslų ir juos pasiekite. Ir be abejo, kurkite tai kas reikalinga ir kokybiška. Ir nepamiškite estetikos :)